Augusztusi tennivalók a biokertben
Itt a növényszaporítás ideje!
Bizonyos állatokkal különleges viszonyt ápol az ember. Na nem a kedvencekre gondolok, hanem azokra, akikkel igazán mély közösséget érzünk. Akik többet jelképeznek egy tetszetős jellemvonásnál, messzibb múltba repítenek néhány kellemes emléknél. Nem "édik, cukik", néha csak a hiányuk ébreszt rá minket, hogy mennyire fontosak. Ilyen nekem a gólya.
Az Alföldön nőttem fel. Fiatal felnőttként hagytam magam mögött, ezért ha jártamban- keltemben gólyafészket látok útmenti póznán, kéményen, már messziről kutatom: ülnek-e benne fiókák. S ha igen, hányan. A visszaúton pedig párás szemmel figyelem, megvannak-e még? Néha, igazán fontos alkalmakkor- mintha valahogy tudná- meg is jelenik a Piroscsőrű. Átrepül felvettem, vagy kísér egy darabon fekete- fehér szárnyával átölelve a pillanatot. És ilyen a szender is. Hozzátartozik a nyárhoz.
A kert most kétszeresen is titkos. Részben mert gyakorlatilag nem látható, milyen szokott lenni így a nyár derekán. Másrészt az, ami most a helyén van, máskor fel sem tűnik. Csak rejtőzik a háttérben.
A réges régi képeslappá sárgult tájban zöld foltokként hívja fel magára a figyelmet rózsa, babér, tiszafa, korallberkenye (a háttérben), meg a többiek, akiket jobb időkben szinte észre sem veszünk.
Néhány szívósabb szárazságtűrő évelőre, egynyári virágra azért most is számíthatunk.
Hálás vagyok ezeknek a növényeknek, hogy megmentették a nyarat. A kényes, színes virágoktól átvéve a főszerepet most mellettük lengedeznek a vidám díszfüvek.
DUGVÁNYOZÁS
Nyakunkon az augusztus. Kíváncsian várom, mit tartogat számunkra.
Ilyenkor szoktam begyűjteni a magokat, nyári dugványokat. Az egyik legkedvesebb barátom arra kért, segítsek neki orgonát szaporítani. Gondoltam, megosztom veletek is.
A dugványok gyökeresedését segíthetjük mézes oldatba (1 méz:2 forralt víz), vagy fűzfából készített oldatba áztatással is. Sőt, ültetés előtt fahéjba is márthatjuk őket. Mindegyik módszer jót tesz a gyökérképződésnek, gomba-, baktériumölő hatású, tápláló és védelmet nyújt a hangyákkal, kártevőkkel szemben. Szinte mindent tudtok így szaporítani, levendulától rozmaringon át korallberkenyéig és babérig.
MAGVETÉS
A virágok jelzik nekünk, mikor érkezett el a magok begyűjtésének ideje. Amikor már maguktól is elszórnák őket, akkor kell akcióba lépnünk. A rét virágai újravetik magukat, az őszi és tavaszi munkálatok, a talaj felforgatása segíti az újabb nemzedékek szárba szökkenését. A búzavirágról, kokárdavirágról, kúpvirágról, echinaceáról, árvalányhajról, margarétáról minden nyáron gyűjtök magot. Legyen belőlük a biztonság kedvéért! Más helyre szabadföldbe, tavasszal új ágyásba, cserépbe. Ugyanígy teszek az egynyáriakkal is.
Kicsit pihentetem őket a levegőn, hogy teljesen kiszáradjanak, aztán mehetnek is a NÉVRE SZÓLÓ papírzacskókba, hogy átaludják a telet. Tavasszal pedig meglepem velük magam. Hihetetlen, hogy mennyire el tudok feledkezni róluk a hideg hónapok alatt!
BUJTÁS
A bujtás a növények szaporításának egyik legegyszerűbb módja. Egy hosszú, rugalmas hajtást lehajlítunk és középső részét leássuk kb. 30 cm mélyen a földbe. A hajtás végét, amelyben legalább két életerős rügy található szabadon hagyjuk. A legyökeresedett új növény néhány hét múlva leválasztható és ültetésre kész. Az eper magát szaporítja így. A módszer kicsit bonyolultabb változata a légbujtás. Ezt meleg, de nedvesebb időben (késő ősszel, kora tavasszal) célszerű elvégezni.
TŐOSZTÁS