Osztálytermünk a kert
Második rész - portrék
Sokat esik mostanában. Rengeteg látni- és felfedeznivalót tartogat a kert. Néha csak ámulok és bámulok, mennyi minden zajlik odakint. Esőcseppek csillannak a leveleken.
A napsugarak a bolondját járatják a világgal. A madarak újra hangoskodva adják mindenki tudtára, ki is itt a főnök. Csak kapkodom a fejem a napról napra változó természet láttán!
Pezsegnek a növények és állatok is.
ÚJ BARÁTOKAT TALÁLUNK...
Szerencsénk volt. Ellátogatott például hozzánk ez a kedves kis bogár is.
Elavult már a gondolat, hogy kártevő volna. Minél változatosabb a kert flórája, annál teljesebb életközösséget figyelhetünk meg benne. Egymást támogató növényekkel, vegyszermentesen tarthatjuk egyensúlyban. A kevés növényfélét termesztő gazdálkodók számára haszontalan növények és állatok a mi kertjeinkben simán elférnek. Mindenkinek jut finom falat bőven. Ennek a kis gyújtoványfű-szegélyeslevelésznek (Chrysolina sanguinolenta) például a réti gyújtoványfű (Linaria vulgaris).
Nem kell ráfanyalodnia holmi saláta-, vagy spenótlevélre, neadjisten szépséges dísznövényeink leveleire. Hiszen itt a kedvence! Az ő képzeletét a "gyújtovány" lobbantja lángra. Ha pedig még messzebb megyünk, mi is tanulhatunk a példájából. Ez a szerény mezei virág szinte varázserővel bír. Teájával annyi kórságot és nyavalyát gyógyítottak eleink, hogy felsorolni is nehéz. Nyugtatja a bőr gyulladását, székrekedésre, epe gyomor- és béltisztításra használták. Jótékony hatása bizonyított epegyulladás, vizelethajtás, aranyér esetén.
ÉS ESZÜNKBE JUTNAK AZOK IS, AKIKET MÁR KORÁBBAN SZÍVÜNKBE ZÁRTUNK...
Ezt a kis fickót például a kerti medencéből mentettünk ki. Minden évben gyarapodik néhány bőrig ázott új baráttal az állatok listája, akiknek nevet adnak a gyerekeim. Találgatjuk, honnan érkeztek, merre tartanak. Remek történetek születnek a kertben!
ÉS PERSZE A KÉPZELETÜNK IS SZABADON SZÁRNYAL. MESEBELI HELYEKRE, KOROKBA REPÍT...
Mi minden bukkanhat elő a föld alól? A szerencsés keveseknek valódi dínókat, az egyszeri kertész számára néhány különleges formájú gyökeret tartogat. Akárhogy is, egy vérbeli paleontológus szemével nézve nem kérdés, mi áll össze belőle!
Bármi ragadja is meg a figyelmünket, a lényeg, hogy együtt töltsük az időt a szabadban. Kutatunk, nyomozunk, utánaolvasunk. Fotózunk, fára mászunk és közben biztosak lehetünk benne, hogy gyermekeink elviszik magukkal az így megszerzett tudást.